PUCHAR ŚWIATA

Fort Benning, USA

11 - 19 maja 2015

Strona organizatora: www.usashooting.org

Finały będą zapewne transmitowane na stronie ISSF: www.issf-sports.org

Program zawodów


Relacja własna (w miarę możliwości) - Grzegorz Gładyszewski:

 

   Lekko nie będzie... Po pierwsze przesunięcie czasu o 6 godzin, po drugie na tych zawodach Classification Jury będzie miało więcej pracy niż zwykle, gdyż Classification Office jest bardzo uszczuplone. Trudniej będzie mi znaleźć czas na relacje... Ponadto, odpowiadam za oś 50m, a pozostałe nie są łatwo dostępne...


poniedziałek, 11 maja 2015 r.

   Dziś treningi "nieoficjalne". Bardzo dużo chętnych, większość ekip dotarła w niedzielę, a niektóre nawet urządziły sobie zgrupowanie przed zawodami. Nasza ekipa dotarła dziś po południu, tak więc szykować się będzie do jutrzejszych PET-ów.

   W Kpn60 trenować do startu będzie tylko Tomasz BARTNIK.

   W Pdw60 oczekujemy na Tomasza PAŁAMARZA  i Tomasza WAWRZONOWSKIEGO.

   W Psp30+30 trenować będą nasze panie: Beata BARTKÓW-KWIATKOWSKA i Karolina BASZEŃ.

 

8:00 - spotkanie wszystkich sędziów. Kto poznaje tego pana? :-) 

 

Nowa hala finałowa, będzie pierwszy raz wykorzystana właśnie na te zawody. Hmmm...  

 

Po trawie i po lesie chodzić nie radzę, straszą nas tu jadowitymi wężami i pająkami (może zresztą to taka forma "nie deptać trawników", ja nic pełzającego nie widziałem :-)

 

Stanowiska 50m. 

 

Kolejka do "Przechowalni bagażu" 

 

Sprzęt będzie nieźle zagrzany... 

 

Dobrowolna kontrola wyposażenia cieszyła się dużym zainteresowaniem. 

 

Może wreszcie się uda... ;-) 

 

Oh, yes! 

 

    

Na koniec takie drobiazgi z otoczenia.

 


 

wtorek, 12 maja 2015 r.

   Kolejny dzień treningowy, tym razem już z PETami. Dla sędziów sporo pracy, bo ekipy dokonywały po przyjeździe zmian zgłoszeń. Niestety na osi 10m i 25m nie byłem, będę "opiekował" się strzelaniami na osi 50m. A tu, już na stanowiskach, na których wystąpią jutro w eliminacjach Pdw60 nasi zawodnicy:

 

  

Tomasz PAŁAMARZ i Tomasz WAWRZONOWSKI

 

   O 16:00 rozpoczęła się Konferencja techniczna; nie było żadnych rewelacji. Na pewno problemem jest transport, bo nie tak łatwo wjechać, ani wyjechać z bazy wojskowej. Zniknęła także jedna zmiana w Kpn40 (mniej zawodniczek). Wygląda jednak na to, że nie jest źle, bo nawet trenerka drużyny Włoch, Gaby Buhlmann, zadała tylko trzy pytania, z czego dwa w imieniu innych trenerów. Zwykle ma więcej do powiedzenia :-).

   Delegatem technicznym jest Jadranka STRUKIC z Chorwacji. Nie można jej na pewno odmówić zaangażowania, wszędzie jej pełno, przeciwieństwo stylu Ghislaine Briez, o której wspominałem podczas relacji z Mistrzostw Europy w Arnhem. Zobaczymy jak się ten styl sprawdzi w praniu :-)

 

Delegat Techniczny - Jadranka STRUKIC, CRO

 

Konferencja techniczna

 

Trenerzy kadry Polski, Andrzej KIJOWSKI i Cezary STANISZEWSKI

 

Konferencja techniczna

 

Takie tam :-)środa, 13 maja 2015 r.

   Zaczynamy. 600 zawodników z 76 krajów. Nikt nie ukrywa, że liczy się nie tyle sam PŚ, co po prostu wywalczone quota places na Rio 2016.

   Przypominam kto dziś startuje (+ 6 godz.):

   Kpn60 - Tomasz BARTNIK - 9:15, Finał 14:00

   Pdw60 - Tomasz PAŁAMARZ - 9:15, eliminacje

   Pdw60 - Tomasz WAWRZONOWSKI - 11:45, eliminacje

   Psp30+30 - Beata BARTKÓW-KWIATKOWSKA - 10:15, Finał 16:30

   Psp30+30 - Karolina BASZEŃ - 11:30, Finał 16:30

 

   Eliminacje Pdw60 na "mojej osi" 50m rozpoczęły się w tym samym czasie co Kpn60 na 10 m. W obu zmianach eliminacji nasi zawodnicy walczyli o przejście do kwalifikacji, przez "walczyli" rozumiem walkę o nie spadnięcie poniżej 34 miejsca w swojej zmianie... Obaj awansowali i jutro o 9:15 przystąpią do strzelań kwalifikacyjnych. Miejmy nadzieję, że dziesiątki będą z nimi! Finał, który na pewno będę widział, bo jestem w jury, rozpocznie się o 12:00 (18:00 w Polsce).

   Tomasz BARTNIK rywalizował w Kpn60, a przyzwoity wynik, który osiągnął (624,5 pkt.) dał mu 16 miejsce. Finał wygrał Milutin STEFANOViC (SRB) wynikiem 209,7 pkt., a drugie miejsce zajął Haoran YANG (CHN) z wynikiem 209,0 pkt. Te wyniki pokazują na jakim poziomie jest czołówka w Kpn.

   Tomasz BARTNIK wystartuje jako MQS w Kdw60. Dziś podczas treningu byłem świadkiem niemiłego zdarzenia, jakie mu się przytrafiło - zerwanie się pasa. Dobrze, że to tylko MQS, będzie miał czas przyzwyczaić się do nowego przed swoją koronną konkurencją Kdw3x40.

 

Za sekundę pas będzie w dwóch częściach...

 

... and now, what?...

 

   O quoty w Kdw60 powalczy trzech naszych karabinierów: Dawid MIGAŁA, Bartosz JASIECKI i Daniel CZERWIŃSKI. Jutro eliminacje.

 

Dawid MIGAŁA trenuje z powerem :-)  

 

Bartosz JASIECKI

 

Rywalizować będą miedzy innymi z:

 

Niccolo CAMPRIANI (ITA)

 

   Jak widać na poniższym zdjęciu, jego trener jest spokojny i gra sobie po prostu (swoją drogą to jakoś strasznie zaraźliwe wśród trenerów... ;-) ):

 

 

Do walki przystąpi też ulubieniec tłumów - Peter SIDI, który już się prosi o kłopoty - znów rękaw kurtki podchodzi pod łoże...

 

Peter SIDI (HUN)

 

   Trzeciego naszego reprezentanta w walce o quoty na Rio 2016 - Daniela CZERWIŃSKIEGO nie zdążyłem aparatem ustrzelić na stanowisku, ale poza nim też się świetnie prezentował:

 

Żaneta IWASZUK i Daniel CZERWIŃSKI

 

   Startowały także nasze panie w Psp30+30, ale niestety zajęły odległe miejsca w kwalifikacjach (Karolina BASZEŃ, z wynikiem 560 pkt. zajęła 65 miejsce, zaś Beata BARTKÓW-KWIATKOWSKA, uzyskując 550 pkt. uplasowała się na 73 miejscu. Finał podobno (nie widziałem) był nudny, ale ładny :-). Złoto zgarnęła Gundegmaa OTRYAD (MGL), a srebro Antoaneta BONEVA (BUL).

 


 

czwartek, 14 maja 2015 r. (aktualizowane)

***   13:30   ***

   9:15 początek kwalifikacji w Pdw60. W sensie sędziowskim lekko, łatwo i przyjemnie, zero DSQ, zero problemów. Niestety nasi zawodnicy zakończyli strzelania na dość odległych stanowiskach (46. Tomasz WAWRZONOWSKI 546 pkt., 56. Tomasz PAŁAMARZ 533 pkt.), więc w Finale byłem jedynym POL :-).
   Właśnie zakończyły rywalizację w kwalifikacjach Kpn40 nasze panie 18. Żaneta IWASZUK 414,8 pkt., 19. Sylwia BOGACKA 414,7 pkt. i 65. Karolina KOWALCZYK 410,7 pkt.
   W tej chwili trwają eliminacje w Kdw60 panów.Tomasz WAWRZONOWSKI niestety na trybunach finału Pdw60.Sylwia BOGACKA podczas kwalifikacji Kpn40

 

***   19:00   ***

   Aż trzy zmiany w Kdw60. W pierwszej strzelał Daniel CZERWIŃSKI 609,8 pkt. i zajął dopiero 35 miejsce (awansowało 22 zawodników). Pierwsza seria wskazuje na to, że coś musiało się stać niespodziewanego, ale nie miałem możliwości dopytać co.
   W drugiej zmianie strzelał Dawid MIGAŁA 617,3 pkt. kończąc na 21 miejscu. Awansował wraz z pozostałymi 22 zawodnikami.
   W trzeciej zmianie walczył Bartosz JASIECKI 621,8 pkt. plasując się na 11 miejscu (z tej zmiany awansowało 23 zawodników). Tak więc w kwalifikacjach zobaczymy Dawida MIGAŁĘ i Bartosza JASIECKIEGO.
   Dzisiejsze eliminacje to był pogrom zawodników dokonany przez Sekcję Kontroli Technicznej. W sumie w Kdw60 zdyskwalifikowano 5 zawodników, w tym trzech za zbyt gruby strój wewnętrzny. APEL DO ZAWODNIKÓW i TRENERÓW - zwróćcie na to uwagę przed jutrzejszymi i kolejnymi kwalifikacjami w konkurencjach karabinowych!!! Jury jest nieugięte i "popłynął" nawet Sergei MARTYNOV, który przecież lubi się przywiązywać do wyposażenia używanego od lat...

 

***   21:30   ***

   * INTERPRETACJE *

   (Tak będę oznaczał omówienie kolejnych wątpliwości interpretacyjnych przepisów ISSF.)

   Na pierwszy ogień idzie problem maty strzeleckiej. Czy wolno złożyć matę, na przykład położyć jej przednią część na wierzchu pozostałej? Wątpliwość pojawia się w związku z przepisem 6.7.4.2 b, zabraniającym modyfikowania maty. Pierwsza reakcja, także tu podczas zawodów, była na "nie". Ale po zwróceniu uwagi na przedostatnie zdanie tego przepisu, opinia ulegała zmianie. Tak wolno.

6.4.7.2 (...)
    b) matę do strzelenia w postawie leżącej i klęczącej. Strzelcy nie mogą zmieniać mat dostarczonych przez organizatora. Przednia część maty musi być wykonana ze ściśliwego materiału o maksymalnej grubości 50 mm, przybliżonych wymiarach 50 cm x 80 cm, oraz grubości w stanie ściśniętym w przyrządzie pomiaro-wym używanym do pomiarów grubości ubiorów strze-leckich nie mniejszej niż 10 mm. Pozostała część maty musi mieć grubość maksymalną 50 mm i minimalną 2 mm. Minimalny, całkowity wymiar maty: 80 cm x 200 cm. Dozwolone jest stosowanie dwóch mat, jednej grubej i jednej cienkiej, ale ich łączny wymiar nie może być większy od podanych wymiarów. Używanie mat prywatnych jest zabronione;


piątek, 15 maja 2015 r. (aktualizowane)

  

***   21:30   ***

   * INTERPRETACJE *

  
Z paskami, czy bez?...
   Problem dotyczy kontroli zapięcia kurtki. Czy paski na ramieniu powinny być naciągnięte, jak przy strzelaniu, czy odpięte? Na cztery indagowane osoby (wszystkie często obecne w Sekcji Kontroli Wyposażenia) trzy twierdzą, że jak sobie zawodnik chce, bo nie ma możliwości zabronić mu, by natychmiast po strzelaniu ich nie poluzował (zwykle na rzepy, więc nie problem...). Dopóki nikt mu nie powie, że idzie do kontroli, może sobie robić z nimi co chce przecież. Tylko jeden sędzia twierdził, że pomiar powinien być z zapiętymi paskami, ale to był sędzia kontroli PRZED strzelaniem (dobrowolnej), więc raczej chodziło mu o to, by zawodnik miał pewność, że wszystko będzie OK nawet z zapiętymi paskami.

2,5 mm
   Wielu zawodników poległo podczas kontroli wyposażenia z powodu zbyt grubego stroju wewnętrznego. Przypominam, że jeśli zawodnik ma np. cienką koszulkę plus sweterek, to oba złożone razem muszą mieć co najwyżej grubość 2,5 mm. Nie jest to nic nowego. Po prostu nakazano uwzględnianie tego badania w post-kontroli, co miało swój wyraz w ostatnich interpretacjach przepisów ISSF (z marca br.), które są przetłumaczone na mojej stronie (tutaj). Podkreślano przepis 6.7.9.1. Sędziowie to realizują.

Komanda LOAD
   Podczas finału Kdw60 trzech zawodników otrzymało żółte kartki za rozpoczęcie ładowania karabinu przed komendą LOAD. Przypominam, że jeśli zawodnik rozpocznie ładowanie broni przed komendą LOAD to narusza przepisy i już za pierwsze takie wykroczenie jest żółta kartka. Nie jest to nic nowego. Po prostu nakazano ścisłe przestrzeganie tego przepisu, co miało swój wyraz w ostatnich interpretacjach przepisów ISSF (z marca br.), które są przetłumaczone na mojej stronie (tutaj). Sędziowie to realizują.

Nie przez pomyłkę sie powtarzałem w dwóch ostatnich punktach. Jeśli pojawiają się jakieś szczegółowe interpretacje, to wiadomo, że są to także wskazania dla sędziów czego mają teraz  najgorliwiej przestrzegać. Akurat na tym Pucharze Świata, sędziowie z Sekcji Kontroli Wyposażenia są bardzo gorliwi :-)    Czytajmy interpretacje przepisów ISSF, gdy tylko się ukazują!

Magazynek w Kdw
   To tak pół żartem. Jeden z zawodników wpadł na taki oto "ekstra" pomysł - po załadowaniu karabinu kładzie następną sztukę amunicji na łożu, tuż przy zamku. Gdy odda strzał, otwiera zamek, łuska wyskakuje, a ta druga "kulka" sama wpada do komory. Zamyka zamek, kładzie kolejną sztukę amunicji na łożu, itd. No pomysłowy Dobromir pierwsza klasa! :-) Uznał, że mu wolno. Tymczasem przepis 7.4.4.1 mówi wyraźnie:

7.4.1.1

Karabin jednostrzałowy. Tylko jednostrzałowe karabiny, które muszą być ładowane ręcznie przed każdym strzałem mogą być używane (...)

 

W związku z czym sędzia mu tego zakazał. I cała procedura oddawania strzału poszła się przespacerować...
   Na zdjęciu poniżej sędzia Ralf Horneber tłumaczy nieszczęśnikowi, że nie zrobi z Kdw karabinu wielostrzałowego :-)

 

***   19:00   ***

   Dziś troszkę krótszy program strzelań. Dużo sobie obiecywałem przed kwalifikacjami Kdw60. Startowali Bartosz JASIECKI i Dawid MIGAŁA.
   Początek był niezbyt obiecujący, ale już po chwili Dawid i Bartosz zaczęli wspinać się w tabeli. Podobną drogę przeszedł Matt EMMONS (USA) i dotarł do drugiego miejsca, co pokazuje, że nawet nienajlepsza pierwsza seria nie wyklucza dobrego wyniku. Bartosz JASIECKI pomimo nawet bardzo dobrej serii 106,2 pkt. nie wdarł się do finału, wspiął się na 17 miejsce wynikiem 624,2 pkt. Dawid MIGAŁA przez dłuższy czas oscylował wokół 8 miejsca, ale końcówka się nie udała i spadł na 19 miejsce (624,1 pkt.). Hiszpanie zajęli miejsca 22 i 23, a piszę o tym, bo miny trenerów mówią same za siebie - mogło być lepiej :-) Ale pamiętajmy, zawody się jeszcze nie kończą i coś mi mówi, że nadchodzące trzy dni będą dla nas radosne. Trzymamy kciuki!

 

Piotr KOSMATKO (trener ESP) i Andrzej KIJOWSKI (trener POL)

 

   Sędziowałem finał Kdw60, a tam sukces odniósł Amerykanin Michael MCPHAIL zdobywając złoty medal. Na drugim miejscu Norweg Ole Kristian BRYHN, zaś z brązowym medalem z finału wyszedł  Gagan NARANG (IND). Przy okazji wspomnę, że trzech zawodników, w tym Norweg, zobaczyło żółte kartki za zbyt wczesne załadowanie karabinu. Możliwe, że rozproszyło to BRYHNA, bo końcówkę miał fatalną. Przypominam więc, zgodnie z najnowszą interpretacją przepisów, amunicja nie może nawet dotknąć broni zanim nie padnie komenda LOAD (ŁADUJ). Ku uwadze na nadchodzące dni.
   Dziś był też kolejny pogrom podczas kontroli technicznej - aż czterech zawodników zostało zdyskwalifikowanych - pomiar elastyczności ubioru.

  
   Niestety nie miałem możliwości obserwować naszych panów w konkurencji Psz2x30. Tak więc dla porządku wspomnę jedynie, że po pierwszym dniu zajmują miejsca: 28. Piotr DANILUK 286 pkt., 47. Konrad BIAŁEK 275 pkt. i 54. Radosław PODGÓRSKI 245 pkt.

 

   Jutro kwalifikacje i finał Ppn40, eliminacje Ksp3x20 i drugi dzień strzelań Psz2x30. Strzelnice gotowe, na 50m wszystko pooznaczane i pooklejane:) :

 

 

   Spróbuję jeszcze wieczorem opisać kilka istotnych spostrzeżeń dotyczących sędziowania i interpretacji przepisów, ale teraz czas na krwisty stek w "Texas Roadhouse" :-)

 

 Texas Roadhouse


 

sobota, 16 maja 2015 r. (aktualizowane)

  

***   23:00   ***

   * INTERPRETACJE *

  
Co z tą kontrolą wyposażenia?
   Pisałem wczoraj, że sędziowie z Sekcji Kontroli Wyposażenia po prostu robią swoje, to co do nich należy. Kontrole są bardzo skrupulatnie przeprowadzane - sprawdziłem, cała technika pomiaru jest realizowana w 100% zgodnie z zasadami. Ale co ma zrobić sędzia widząc taki wynik?

 

   Problem polega na tym, że kurtki i spodnie przechodzą kontrolę bez większych problemów przed strzelaniem, ale po strzelaniu sztywnieją (wilgoć, temperatura). Coś w tej sytuacji trzeba zrobić. Jakieś decyzje ISSF musi podjąć.  
   Proponowałem w czasie dyskucji, by po prostu wszystkie kurtki i spodnie kontrolować po PETach, a po kontroli umieszczać w przechowalni i wydawać już bezpośrednio przed strzelaniem konkurencji. Okazuje się, że nie byłem pierwszy, podobną propozycję zgłosił Niccolo CAMPRIANI (ITA). Przeciwne zdania też są - po co zmieniać przepisy, niech zawodnicy dbają o to by mieć sprzęt, który po konkurencji spełnia wymogi, a nie tylko przed. Jako przykład podają Petrę ZUBLASING (ITA), której kurtka i spodnie z dużym zapasem przechodzą wszystkie testy, co nie przeszkadza jej konsekwentnie sprawiać lanie konkurentkom... Zobaczymy. Póki co lepiej odchudzić sweterki i dopilnować, by "elastyczność" materiału kurtki i spodni przed zawodami była na poziomie 3.5-4.0.

 

 

***   21:00   ***

   Znów uziemiony zostałem na osi 50 m. Stąd brak relacji z 10 i 25 m. Wyników nie komentuję, bo nie widziałem co tam się działo.
   Na 50 m działo się ciekawie, trzy nasze panie startowały w eliminacjach Ksp3x20. Żaneta IWASZUK (8 msc. 582 pkt.) i Sylwia BOGACKA (10msc. 580 pkt.) spokojnie awansowały, natomiast trochę nerwowo było ze strzelaniem Karoliny KOWALCZYK, która kręciła się po tabeli wokół 34-37 miejsca prawie przez całą konkurencję (awansowały 34 zawodniczki). Ostatecznie zajęła 30 miejsce z wynikiem 569 pkt. Znów zdyskwalifikowano cztery zawodniczki, wszystkie za strój nietrzymający wymogów odpowiedniej elastyczności lub zbyt gruby strój wewnętrzny, ale o tym w INTERPRETACJACH parę słów napiszę. Poniżej wszystkie trzy panie w klęczącej:

 


Żaneta IWASZUK


Karolina KOWALCZYK


Sylwia BOGACKA


   Trenował także nasz rodzynek w Kdw3x40 - Tomasz BARTNIK. Jutro rozpocznie eliminacje, a pojutrze - jak dobrze pójdzie - kwalifikacje i ... finał, why not? :-) Będzie to ostatnia karabinowa konkurencja Pucharu Świata w Fort Benning. W pistolecie ostatnią, poniedziałkową konkurencją, będzie Ppn60.
   Dla formalności (powinienem napisać - dla leniwych, bo wyniki już dawno są podane) dodam, że w Psz2x30 nasi panowie zajęli ostatecznie:
   29. Piotr DANILUK 572 pkt.
   42. Konrad BIAŁEK 562 pkt.
   54. Radosław PODGÓRSKI 526 pkt.
zaś w konkurencji Ppn40:
   70. Beata BARTKÓW-KWIATKOWSKA 370 pkt.
   84. Karolina BASZEŃ 363 pkt.

   PS. Nie wiem, czy podoba Wam się zdjęcie na samej górze, ale doceńcie przynajmniej, że zrobione z samego środka hajłeja :-)


 

niedziela, 17 maja 2015 r.

   I co ja mam napisać? OK. Od rana na osi 50 m. Panie strzelały Ksp3x20. Wyniki:
26. Sylwia BOGACKA 581 pkt.
29. Karolina KOWALCZYK 580 pkt.
42. Żaneta IWASZUK 577 pkt.
   Wygrała Snjezana PEJCIC (CRO) wyrównując rekord świata 592 pkt. Finał wygrała Jing CHANG (CHN) ustanawiając nowy finałowy rekord świata 463,3 pkt. Nie ukrywam, że w tej konkurencji najbardziej liczyłem na quota places, ale się nie udało. Trudno, tak bywa. Jeszcze będą inne zawody, kolejne szanse.
   Panowie, Piotr DANILUK, Tomasz PAŁAMARZ i Tomasz WAWRZONOWSKI trenowali w ramach PETów w Ppn60. Jak będzie w kwalifikacjach zobaczymy jutro, trzymać kciuki trzeba.


  Hala 10 m czeka...


   W tej chwili kończy eliminacje w Kdw3x40 Tomasz BARTNIK. Przerwę pisanie i za chwilę podam wynik, ale na 6 strzałów przed końcem jest 18-ty, więc spokojnie powinien awansować. (........), OK, już mamy wynik: 1164 pkt. i 13. miejsce. Nie jest źle, dobrze wróży - przydałoby się jutro parę punktów więcej w kolanie i w leżącej i będzie dobrze. Widzimy się jutro w kwalifikacjach. Sędziuję Ppn60, więc na ewentualnym finale Tomka nie będę mógł być, ale nie mam nic przeciwko, by to "pechowe" zdarzenie miało miejsce :-)


 

poniedziałek, 18 maja 2015 r.

  

***   18:00   ***

 

Zawody, zawody i po zawodach.
   Dziś rano sędziowałem na 10m. Nasi panowie strzelali tak:

23. Piotr DANILUK 578 pkt.
61. Tomasz WAWRZONOWSKI 569 pkt.
80. Tomasz PAŁAMARZ 563 pkt.
   Najlepszym zawodnikiem kwalifikacji okazał się Joao COSTA (POR) 587 pkt., zaś finały wygrał Jongoh JIN (KOR) 202,0 pkt. Różnica do czołówki jest spora, ale mnie najbardziej niepokoi fakt, że najlepiej pneumatyka w naszej reprezentacji strzelił zawodnik ... pistoletu szybkostrzelnego. :-)


   Strzelał także Tomasz BARTNIK w kwalifikacjach Kdw3x40. Niestety nie "dorzucił" tych paru punktów, o których pisałem wczoraj - uparł się i znów strzelił 1164 pkt., co dało mu 29. miejsce.

Tomasz BARTNIK

 

***   19:30   ***

   * INTERPRETACJE *

  
Ważność butli

   Problem terminu ważności butli na sprężone powietrze budzi sporo emocji u nas w kraju, gdyż napłynęło bardzo dużo używanych karabinów i pistoletów. Niektórzy zwracają uwagę na to, że przepisy ISSF ograniczają ważność butli do 10 lat, a niektórzy producenci nabijali na swoich butlach ważność 20 lat. Dziś przepytałem więc serwisy trzech firm, jak podchodzą do tego problemu:

Walther - Tylko butle Hammerli miewały 20 letnią ważność. Hammerli został kupiony przez Walthera jako marka, a nie sprzęt, więc obowiązuje ważność unijna 10 lat. Jak ktoś chce to mu zrobią ważność (wymieniając najistotniejsze elementy, m.in. zawór) za 99 euro.

Feinwerkbau - Przedłuża (po inspekcji) o 10 lat tylko stalowe butle i nie starsze niż 15 lat. Za 60 euro.

Steyr - Nie przedłuża i nie robi już 20 letnich.

   Zgodnie z informacją, jaką otrzymałem takie jest aktualne prawo UE. 10 lat i koniec. Niestety trzeba to wziąć pod uwagę.
   Przepis UE dotyczy transportu butli. Czyli można używać w domu i na treningach butli z 20 letnią ważnością, ale przemieszczać można się tylko z pustą butlą. Takie prawo UE. Sorry, nie ja je tworzyłem. ISSF natomiast stwierdza jasno - 10 lat i koniec. Żadna polska firma nie podejmie się legalizacji aluminiowej butli ponad 10-letniej, bo złamałaby prawo unijne.

 

***   20:30   ***

 

Krótkie podsumowanie DSQ
   Zawody się odbyły :-) Odbyły się pod znakiem symbolu DSQ...

Kpn60 - 4 dyskwalifikacje, wszystkie za zbyt gruby strój wewnętrzny (bielizna, jak kto woli).

Kpn40 - 1 dyskwalifikacja za elastyczność poniżej 3.0.
Kdw60 - 10 (!) dyskwalifikacji, 4 za strój wewnętrzny, 6 za elastyczność.
Ksp3x20 - 6 dyskwalifikacji, 2 za strój wewnętrzny, 5 za elastyczność - tak wiem, 2+5=7, a nie 6, ale po prostu Wenezuelka zarobiła DSQ za jedno i drugie.

Kdw3x40 - 4 dyskwalifikacje, 3 za elastyczność i 1 za głębokość stopki ponad 25mm.
   Statystycznie rzecz biorąc "skuteczność" dyskwalifikacji (sorry, źle to brzmi, wiem) wyniosła 25% kontrolowanych. O ile dyskwalifikacje za strój wewnętrzny ewidentnie wynikały z niestaranności zawodników i trenerów, to dyskwalifikacje za elastyczność wzbudziły sporo protestów. Strój przechodził kontrolę "nieobowiązkową", a potem podczas post-kontroli już nie spełniał wymogów. Z cała pewnością wynikało to z wysokiej temperatury, a więc i wilgotności materiału po strzelaniu. Sygnał do ISSF poszedł - trzeba coś z tym zrobić.

 


i to by było na tyle...